לימוד שחייה

לימוד שחייה ושיפור סגנון

 

אנחנו מאמינים שכולם יכולים ללמוד לשחות בכל גיל!

 

מתי להתחיל ללמוד שחיה?

אנחנו ממליצים להתחיל בגיל 5. בגיל זה הקואורדינציה ויכולת ההבנה של הילד מפותחות דיין כדי להבין, לקלוט ולהפנים את תנועות השחיה והתזמון בין חלקי הגוף השונים. בנוסף יש צורך בבגרות מסוימת הדורשת הקשבה, ריכוז, התמדה בשיעורים ומתן אמון במדריך.כמובן שניתן להתחיל ללמוד גם בגיל מבוגר יותר.

 

מה עושים בשיעור ומה נדע בסוף הקורס?

הלימוד נעשה בקורסים של עשרה שיעורים. כשבשלב ראשון שמים דגש על הסתגלות למים, נשימה נכונה, ציפה ולימוד תנועות שחיה בסיסיות.

בשלב שני, לומדים את סגנונות החתירה, גב וחזה. לאחר מכן מגיע שלב שיפור הסגנון, שמטרתו לשפר ולייעל את סגנונות השחיה השונים ולפתח יכולת שחיה למרחק וזמן ארוך יותר. בשלב זה לומדים את סגנון הפרפר, קפיצת ראש, קיפרים- סיבובים על הקיר ועוד לימוד שלבים מתקדמים תלוי ביכולותיו של הילד ובהתאם לגילו.

 

כמו בכל דבר, לימוד שחיה משמעותי לוקח זמן ותרגול, ולכן אנו ממליצים על תקופת למידה ארוכה ומשמעותית יותר מקורס בודד, וזאת על מנת להגיע לרמת שחיה מספקת ותחושת בטחון גדולה יותר בשהיה במים.

 

על מנת להקל על ילדכם את שלב ההסתגלות למים, רצוי להתחיל פעילות במים כבר בגיל צעיר יותר, ולהצטרף לקבוצות "פעילות פעוטות במים" הנערכות בבריכה. (ראו פרק על פעילות במים לפעוטות).

 

לבד או בקבוצה?

לימוד בקבוצות גדולות אפשרי, אך אין בו התייחסות לצרכיו של כל ילד/מבוגר, התוכנית קבועה מראש ולא מותאמת להתקדמות בפועל, לכן הלמידה אינה מיטבית ודורשת בהרבה מקרים חזרה על מספר קורסים.

 

אנו ממליצים על לימוד בקבוצות קטנות או בשיעורים פרטיים לאלו הזקוקים לכך, בהם ניתן להתייחס לקצב הלמידה של הילד/ים, ולאפשר יחס אישי בין המדריך לכל ילד. למידה בקבוצות קטנות או באופן פרטני בשלב התחלתי, מבטיחה התקדמות מהירה יותר והבנה טובה יותר של מיומנויות בסיסיות, וכן מאפשרת שמירה על קשב לטווח ארוך יותר ונותנת תחושה רבה יותר של בטחון.

 

בבריכה שלנו שיעורי השחיה מתקיימים בקבוצות של עד 3-4 ילדים, שיעורים זוגיים או פרטניים.

 

משך השיעור ומשכו של הקורס

משכו של שיעור שחיה לילדים עד גיל 10 הוא 30 דק', וזה בשל המאמץ הפיזי ודרישת הריכוז הרב הנדרש בשיעורי השחייה, במיוחד לילדים צעירים. לאחר גיל זה ההמלצה היא ל45 דק' בהתחשב ביכולותיו של הילד. למבוגרים השיעור הוא 45 דק'. קורס שחיה בסיסי בנוי על עשרה שעורים שבועיים רצופים (מתאפשרת השלמה של 2 שיעורים בתקופה זו למי שנעדר מכל סיבה). לאחר סיום קורס בסיסי ניתן ואף רצוי להמשיך בפעילות לתקופה ארוכה יותר או הוספת מספר שיעורי חיזוק במידת הצורך.

 

מיהם המדריכים שלנו?

כל מדריכי השחיה בבריכה שלנו הם מורי שחיה מוסמכים וותיקים שסיימו בהצלחה קורס מדריכי ו/או מאמני שחיה במכון וינגייט, כל המדריכים עברו קורס לעזרה ראשונה.

 

באיזה חודש להתחיל ללמוד?

טעות מקובלת של הורים רבים היא להביא את הילד בתחילת הקיץ לקורס שחיה מתוך המחשבה שיספיק עד החופש הגדול לדעת לשחות באופן עצמאי, ויוכל לבלות בבריכה הציבורית ללא השגחה.

 

מצב זה יוצר לחץ ועומס רב על בריכות השחיה בעונה זו וגורם לפתיחת קבוצות גדולות מדי. הבריכה שלנו סגורה ומחוממת כל ימות השנה וניתן ללמוד בחודשי החורף בנחת ולהגיע לקייץ עם מיומניות שחיה טובות.